Kopia zapasowa – co to takiego i dlaczego robić ją codziennie?
Jak często robisz kopię zapasową? Czy wiesz, że robiąc ją, możesz uniknąć wielu kłopotów związanych z utratą danych?
Spis Treści:
Czy miałeś kopię zapasową w chwili utraty danych?
Jak pokazują badania z 2018 roku, 33% respondentów zadeklarowało, że nie robi kopii zapasowych. To nadal bardzo duży procent osób, którym może grozić utrata ważnych informacji. Dalej w badaniu czytamy, że 20% osób, które jednak robią kopie zapasowe – straciło je. Skąd to się bierze?
Samo posiadanie kopii zapasowej nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Powinieneś ją przetestować. Dlatego zalecamy byś sprawdził:
– czy wszystkie ważne dane udało się skopiować
– czy wiesz jak przywrócić dane z tej kopii zapasowej?
Jak robić kopie zapasowe danych?
Każdy z nas ma na komputerze czy telefonie ważne dla nas informacje. Wyobraź sobie teraz sytuację, że pewnego dnia Twój komputer odmówił posłuszeństwa. Nie włącza się. Co wówczas robisz? Panika. Nagle rozumiesz, że straciłeś pliki z kilku miesięcy ciężkiej pracy w zaledwie parę sekund. Tak może wyglądać najgorszy z możliwych scenariuszy.
A teraz drugi: komputer wyłączył się już na zawsze. A Ty spokojnie pobierasz wszelkie dane na nowy. To co wydawało się, że mogłeś stracić, jest już w plikach na nowym laptopie. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdybyś nie robił regularnie kopii zapasowych.
Ja zatem wykonać taką kopię bezpieczeństwa? Do tego celu, możesz wykorzystać dysku zewnętrznego podczas wykonywanej pracy lub po jej zakończeniu. Pamiętaj jednak, że dysk zewnętrzny jest dobrym, lecz nie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ on sam również może ulec awarii lub zawirusowaniu.
Kopia danych w Chmurze
Jest to zarówno bezpieczne, jak i nowoczesne rozwiązanie. Przechowywanie danych w wirtualnych chmurach jest dobrym pomysłem dla firm, które mają kilka lub kilkanaście urządzeń, ale również dla osób prywatnych. Taki Backup daje ochronę przed kosztownym odzyskiwaniem utraconych plików. Kopia zapasowa zapewnia bezpieczeństwo urządzenia każdego Twojego pracownika.
Na rynku jest wiele firm, które oferują programy do backupu i kopii zapasowej. Możesz w chmurze przechowywać dane ze wszystkich komputerów. Po zainstalowaniu takiego oprogramowania, kopia danych robi się z automatu i nie przeszkadza podczas wykonywanej przez Ciebie pracy.
Jakie zalety ma backup w chmurze?
– regularnie wykonuje kopie bezpieczeństwa
– System szyfruje Twoje dane, a Operator daje 100% gwarancję bezpieczeństwa
– Pełna kontrola nad usługą
– Stanowi znakomite rozwiązanie dla firm, jeśli współpracujesz z osobami zatrudnionymi zdalnie, mobilnie czy z innymi oddziałami biur
– W chmurze masz możliwość zabezpieczenia nie tylko swoich komputerów, ale również możesz wykonać backup’y urządzeń mobilnych, serwerów czy wirtualnych maszyn.
Jak często robić kopię zapasową?
W 2018 roku przeprowadzono badania, z których wynika, że aż 58% osób robiących backup’u, robi je codziennie, 20% raz w tygodniu, a 12% raz w miesiącu. Cieszy mnie wzrost świadomości i ważności robienia kopii w zarządzaniu swoją firmą.
Warto robić kopie zapasową minimum raz dziennie, a dzięki temu zmniejszasz ryzyko utraty ważnych danych. Może wydawać Ci się to czasochłonne i długotrwałe, ale masz możliwość ustawienia automatycznych, codziennych kopii.
Jak ważne rzeczy masz na komputerze? Ile jest dla Ciebie warta Twoja kopia zapasowa? O ile osoby prywatne może nie odczują bardzo straty danych, natomiast w prowadzeniu firmy wygląda to już trochę inaczej. Często tracąc dane, doprowadzamy do utraty pieniędzy. A czy stać nas na takie straty?