BEST of the NET

Loading

Archives maj 2019

Praca komputera 24/7

Praca komputera 24/7

Obecnie niemal w każdym domu jest komputer, natomiast w dużej części z nich pracuje on 24 godz./dobę. Ale czy komputer nie potrzebuje odpoczynku? Czy nie warto zastanowić się nad jego kondycją? Czy pracujemy na nim w należyty sposób?

Bezustanna praca komputera

Niestety problem ciągłej pracy komputera jest bagatelizowany przez wielu ludzi. Warto wiedzieć, że przy takim korzystaniu z urządzenia, a jednocześnie przez zaniedbanie, można doprowadzić do sytuacji, w której tylko serwis komputerowy będzie mógł interweniować. Dlatego należałoby zastosować się do kilku wskazówek:

Dbałość o czystość – kondycja twojego komputera zależna jest w znacznym stopniu od jego czystości. Wnętrze pełne kurzu doprowadza do szybszego przegrzewania się niektórych części, a to w konsekwencji prowadzi do wolniejszej pracy komputera czy laptopa. Warto przeczyścić go wtedy specjalnym sprayem ze sprężonym powietrzem, aby mógł pracować należycie. To niewielka inwestycja, której brak może doprowadzić do poważniejszych i znacznie bardziej kosztownych uszkodzeń komputera.
Więcej o czyszczeniu w kolejnym artykule.
Uporządkowanie plików na dyskach – z naszej praktyki wynika, że wiele problemów bierze się ze zwyczajnego bałaganu na dysku twardym. Zazwyczaj zapisujemy na nich duże ilości danych, które tak naprawdę nie są nam potrzebne – to niestety prowadzi do przeciążenia na dysku. Rozwiazaniem do pewnego czasu są wbudowane narzędzie systemów operacyjnych, które usprawniają utrzymanie porządku na komputerze. System Windows ma defragmentator dysków czy czyszczenie dysku.
Uważajmy na wirusy – nie mamy tu na myśli jedynie bezpieczeństwa i bezawaryjnego użytkowania sprzętu, ale również naszą prywatność. Z wirusami mamy najczęściej do czynienie w chwili korzystania z internetu. Wpraszają się do naszych urządzeń w celu: spowolnienia systemu, kasowania danych, wyświetlania reklam czy własnie kradzieży naszych poufnych danych. Z tego powodu szczególnie istotne jest zainstalowanie na urządzeniu optymalnego programu antywirusowego, ale również zapory sieciowej (tzw. firewall), dzięki którym jesteśmy w stanie zminimalizować niebezpieczeństwa z sieci.

Serwis komputerowy Biłgoraj
Jeśli powyższe porady nie znalazły zastosowaniu w waszych komputerach i dalej coś działa nie tak jak powinno, zapraszamy do naszego serwisu na bezpłatną diagnozę.
>KONTAKT<

Czarny ekran po włączeniu komputera

Czarny ekran po włączeniu komputera

Czasem zdarza się taka sytuacja, kiedy włączając laptop czy komputer, ekran monitora jest czarny, mimo tego, że słyszymy dźwięk uruchomionego dysku. Przyczyn takiego uszkodzenia może być kilka.

Rozpoznanie problemu

Najistotniejszą rzeczą jest rozpoznanie czy problem wynika z awarii karty graficznej czy monitora (wyświetlacza w laptopie). Najłatwiejszym sposobem jest podłączenie do komputera lub laptopa drugiego monitora (O tym jak to zrobić pisaliśmy >TUTAJ<). Znaczna część komputerów działa w ten sposób, że karta graficzna od chwili startu (uruchomienia BIOSu), daje sygnał na wszelkie wejścia wideo, jakie są dostępne. Dlatego też po włączeniu urządzenia, obraz na drugim monitorze powinien się pokazać.

Karta graficzna a brak obrazu

Jeśli jednak nie pojawił się obraz na dodatkowym monitorze to awaria może być spowodowana uszkodzoną kartą graficzną. Bywa i tak, że w komputerze znajdziemy kartę graficzną zintegrowaną i zewnętrzną montowaną w złączu. W takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że kabel sygnałowy monitora został podpięty do odpowiedniej karty graficznej. Niestety, mając zintegrowaną kartę graficzną nie zdziałamy zbyt wiele na własną rękę. W przypadku zewnętrznej karty graficznej istnieje możliwość sprawdzenia jej na innym komputerze.

Jakie mogą być inne przyczyny?

W przypadku kiedy obrazu nie mamy na drugim monitorze, awarie mogą wywołać niesprawne kable sygnałowe bądź zasilanie.

Jeśli masz problemy z uruchomieniem swojego komputera czy laptopa, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego serwisu komputerowego.

Optymalna praca z dwoma monitorami

Optymalna praca z dwoma monitorami

Obecnie komputer stanowi integralne urządzenie w pracy, a znaczna większość procesów w korporacjach jest transferowana do odpowiednich programów. Efekt mamy taki, że musimy w znacznie krótszym czasie opanować wiele czynności. W takich sytuacjach znakomicie sprawdza się praca na dwóch monitorach.

Komfort pracy przed komputerem
Coraz częściej w firmach spotkamy się z powstającym trendem pacy na dwóch monitorach. Ale dlaczego? Otóż odpowiedź jest dość oczywista – głównym powodem jest nasza wygoda. Wówczas unikamy notorycznego przeskakiwania pomiędzy aktywnymi okienkami czy dokumentami, a to znacząco rzutuje na efektywności pracy. Przede wszystkim kiedy musimy bazować na kilku źródłach informacji czy podczas porównywania czegoś ze sobą. Kiedy wykorzystamy dwa monitory możemy skorzystać z paru aplikacji w tym samym czasie, ale także nasze pole widzenia jest znacznie większe.

Jak podłączyć drugi monitor do laptopa?
Jeśli chcemy podłączyć dodatkowy monitor, musimy mieć wolny port Display Port, DVI, VGA albo HDMI (czynność przeprowadzamy na wyłączonym sprzęcie). Kiedy już podłączymy drugi monitor, uruchamiamy komputer i przechodzimy do ustawień, aby zmienić rozdzielczość ekranu oraz rozpoznać dodatkowy monitor. Oba monitory będą określone cyframi 1 i 2, a dzięki temu jesteśmy w stanie pracować efektywniej przez ustawienie najbardziej wygodnego sposobu na przejście między dwoma urządzeniami. Znacznym udogodnieniem jest również fakt, że komputer zapamiętuje te ustawienia na przyszłość i każdorazowe jego uruchomienie pokazuje podłączone w ten sam sposób monitory.

Telefon wpadł Ci do wody? Sprawdź co zrobić…

Telefon wpadł Ci do wody? Sprawdź co zrobić...

Przed nami sezon basenowo-plażowy. Będziemy wybierać się nad wodę w upalne dni, by odpocząć od miejskiego zgiełku. By w pełni skorzystać z takiego wyjazdu, warto uświadomić sobie, że to właśnie woda jest największym zagrożeniem dla naszego sprzętu elektronicznego. Telefony trzymamy najczęściej blisko siebie, w torebkach, kurtkach, spodniach, a tu wystarczy chwila nieuwagi i urządzenie może zanurkować. Pamiętajmy jednak, że prawie każdy sprzęt jesteśmy w stanie uratować po takim zalaniu, ale nie możemy bardziej uszkodzić telefonu. Musimy osuszyć urządzenie i oddać do profesjonalnego serwisu. Ale jak zareagować kiedy telefon się wykąpie? Co możemy zrobić, a czego lepiej unikać?

Co zrobić kiedy zalejemy telefon?
To właśnie woda jest najbardziej rujnująca dla naszego sprzętu elektronicznego. Dostaje się do wnętrza i powoduje zwarcie prądu. W takiej sytuacji najlepiej dla urządzenia byłoby gdyby nie było w nim baterii, natomiast w modelach, gdzie nie ma takiej możliwości, dobrze jeśli bateria się rozładuje. Udaremni to przeniesienie się prądu do środka urządzenia. Nie zbyt dobrym wyjściem, choć czasem praktykowanym przez prywatne osoby jest nadmierne suszenie. Warto pamiętać o tym, że takie suszenie może doprowadzić do korozji wewnętrznych elementów, co wpłynie na szybsze uszkodzenie.

Czego nie robić, gdy telefon się zaleje?
Na pewno nie możemy mokrego telefonu podłączać do ładowarki. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że już jest suchy, że jednak nic mu się nie stało. W rzeczywistości telefon może działać tylko na zwarciu, a ponowne podłączenie go do zasilania, może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. W naszej praktyce spotkaliśmy się również z takim mitem, że mokry telefon wkładany jest do woreczka z ryżem… Mimo, iż ryż ma właściwości pochłaniające wilgoć, natomiast nie do tego stopnia, żeby ususzył nasz telefon.

PAMIĘTAJ:
Po zanurkowaniu, telefon odłącz od zasilania, wyjmij baterię i skontaktuj się z serwisem, który profesjonalnie zdiagnozuje stopień uszkodzenia i osuszy wnętrze telefonu.